Blogi
Wpisany przez basia    Niedziela, 24 Lipiec 2016 06:21    PDF Drukuj Email
Endometrioza a cykl miesięczny

Im więcej razy kobieta miesiączkuje tym większa szansa na endometriozę i większa szansa na to, że endometrioza będzie silniej rozwinięta. Normalny cykl miesięczny młodych kobiet trwa od 21 do 45 dni a dorosłych od 21 do 31. Średnio 28 dni. Pierwsza miesiączka pojawia się zwykle w 13 roku życia a ostatnia średnio u 51 letnich kobiet. Oznacza to, że średnio czas miesiączkowania to 38 lat, czyli 13870 dni. Co 28 dni miesiączka? Ile może ich mieć w swoim życiu kobieta? 495?* Aż trudno uwierzyć! Kobiety w czasach prehistorycznych średnio w swoim życiu miały 160 miesiączek!! Dlaczego my teraz mamy ich o tak wiele więcej? W dzisiejszych czasach dziewczynki wcześniej zaczynają miesiączkować. Zachodzą później w ciążę i mają ich znacznie mniej. Karmią dużo krócej oraz ich schemat karmienia zwykle powoduje, że miesiaczka szybciej powraca. Również menopauza obecnie  pojawia się później.

Opisuję tutaj naturalnie miesiączkującą kobietę. Medycyna poszła do przodu i kobieta dysponuje dwuskładnikową pigułką. Jeden listek zawiera 21 tabletek, zaleca się zrobienie potem 7 dniowej przerwy na miesiączkę. Dlaczego 28 dni, bo to średnia? Dlaczego nie dostosować rytmu do naturalnego rytmu kobiety? Dlaczego nie brać jej rzadziej?

Mając ok 18 lat zaczęłam stosować dwuskładnikową tabletkę, głównie z powodu paskudnego trądziku. Trądzik prawie znikł (byłam bardzo szczęśliwa!!) a przy okazji dostałam bonus mniejsze bóle menstruacyjne!

Stosowałam je przez 7 lat. Czyli przez 2520 dni miałam 90 miesiączek! Mój naturalny cykl (mocno regularny) był dużo dłuższy niż średnia - 34 dni. Miałabym wtedy 74 miesiączki. Coraz więcej danych pokazuje, że tabletki można brać również bez przerw znacznie dłużej. Gdybym robiła przerwy co 3 miesiące miałabym przez te 7 lat tylko 28 miesiączek. Ile mniej podpasek! ;) Ale też znacznie powolniejszy rozwój endometriozy, o której wtedy nie wiedziałam, że robi spustoszenie w moim brzuchu.

Jeszcze sobie policzyłam, że w przypadku mojego długiego cyklu mogłabym się spodziewać nie 495 miesiączek ale 407.....  Zachęcam do zrobienia wyliczeń dla siebie. Zapiszcie sobie, w którym roku pojawiła się u Was miesiączka. Jak długi macie cykl? Ile lat mają kobiety w Waszej rodzinie, gdy przechodzą na menopauzę? Ile miałyście naturalnych przerw w miesiączkowaniu (ciąża - ok 120 dni i  do laktacja)? A ile ich planujecie? Przy okazji wielkie kciuki za planujące!

 

UWAGA! Nie każda kobieta może stosować pigułki! Każda z nas ma też bardzo różne skutki uboczne.

Nie jestem lekarzem i moje wpisy na blogu nie mogą być traktowane jako porady lekarskie czy eksperckie.

Zmieniony ( Niedziela, 24 Lipiec 2016 08:05 )