diagnostyka
Wpisany przez basia    Niedziela, 21 Grudzień 2008 19:13    PDF Drukuj Email
Diagnozowanie endometriozy

tłum. Basia Kossakowska

Nie ma prostego sposobu diagnozowania endometriozy. W rzeczywistości, jedynym niezawodnym sposobem zdiagnozowania endometriozy jest wykonanie laparoskopii podczas, której wykonuje się biopsję tkanek (przypis tłumacza. badanie histopatologiczne - histopato). Przy takim postępowaniu mówi się o "złotym standardzie".

Jednak jest to inwazyjna i kosztowna procedura. Ponadto, jeśli chirurg nie specjalizuje się w endometriozie może nie rozpoznać choroby, co prowadzi do niezdiagnozowania istniejącej choroby.

Na dodatek kobieta może nie chcieć poddać się laparoskopii.

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:12 )
 
Wpisany przez basia    Czwartek, 22 Styczeń 2009 14:01    PDF Drukuj Email
Twoja pierwsza wizyta dotycząca endometriozy: pytania, które może zadać Ci lekarz!

Artykuł stworzony przez Ellen T. Johnson, przy współudziale prof. Philippe Koninckx, prof. Jörg Keckstein i prof. Jacques Donnez

Tłum. DRS

Podobnie jak większość kobiet z endometriozą, zmagasz się ze swoimi bólami podbrzusza i innymi dolegliwościami już od dłuższego czasu. Być może na początku nie byłaś traktowana poważnie. Rodzice, przyjaciele, a nawet lekarze mogli nie zauważyć Twoich dolegliwości traktując je jako kobiecą normę. Ale gdzieś w środku czułaś, że te objawy nie są normalne. W pewnym momencie postanowiłaś wsłuchać się w swój wewnętrzny głos. I właśnie wybierasz się do ginekologa na wizytę rozpoznawczą.

Więcej… Zmieniony ( Piątek, 09 Październik 2015 12:03 )
 
Wpisany przez basia    Piątek, 03 Lipiec 2009 08:05    PDF Drukuj Email
Marker CA-125 a endometrioza

Grzegorz Gmyrek 

W postępowaniu diagnostycznym dotyczącym endometriozy lekarze czasami zlecają pomiar CA-125 pacjentkom, u których podejrzewa się obecność tej choroby. CA-125 (ang. cancer antigen 125) jest białkiem (glikoproteiną), którego podwyższone stężenie obserwuje się u chorych z rakiem jajnika, endometrium czy jajowodów. Zwiększone stężenie CA-125 jest także odnotowywane w zapaleniu miednicy mniejszej (pelvic inflammatory disease; PID) czy u pacjentek z mięśniakami macicy. Na podstawie danych literaturowych w przypadku kobiet u których podejrzewa się obecność endometriozy wykonanie pomiaru CA-125 ma sens, jeśli jest uzupełnione o dodatkowe badania nieinwazyjne np. badanie USG (wykonane przezpochwowo, przezbrzusznie lub przezodbytniczo) wraz z badaniem dopplerowskim (pomiar przepływów). W niektórych przypadkach można również rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego. Rodzaj badania uzależniony jest od przewidywanej lokalizacji ogniska endometrialnego. Trudno powiedzieć, kiedy stężenie CA-125 należy uznać za nieprawidłowe, zależy to od wartości referencyjnych ustalanych w każdym laboratorium oddzielne. Generalnie wartości powyżej 30-35U/ml można uznawać jako podwyższone. Charakterystyczne jest to, że stężenie CA-125 rośnie wraz ze stopniem zaawansowania endometriozy, tym samym jego pomiar ma ograniczone znaczenie diagnostyczne we wczesnych stadiach endometriozy.

Więcej… Zmieniony ( Niedziela, 21 Luty 2010 20:16 )
 
Wpisany przez basia    Niedziela, 18 Październik 2009 17:35    PDF Drukuj Email
Nastolatki i endometrioza

Lone Hummelshoj

Tłum. Basia Kossakowska

To stary mit, że nastolatki nie chorują na endometriozę. W rzeczywistości niektóre badania wykazały, że więcej niż 2/3 kobiet z endometriozą miało już objawy przed 20 rokiem życia [1]. Oznacza to, że objawy u nastolatek powinny być traktowane również bardzo poważnie, pamiętając jednak, że bóle miesiączkowe niekoniecznie mogą wynikać z endometriozy.

Jeśli jesteś nastolatką i cierpisz na bóle miesiączkowe nasilone aż tak, że uniemożliwiają Ci pójście do szkoły lub wykonywanie codziennych czynności, powinnaś skonsultować swoje objawy z lekarzem.

Więcej… Zmieniony ( Środa, 24 Marzec 2010 15:26 )