Wpisany przez basia    Poniedziałek, 03 Styczeń 2011 16:50    PDF Drukuj Email
Po rodzaju bólu łatwiej rozpoznać endometriozę

Chcemy zwrócić uwagę na trochę nie doceniony artykuł o endometriozie, który został opublikowany w 2010 roku w Fertility and Sterility. Prof. Ballard z zespołem przebadała 185 kobiet w Anglii, które skarżyły się na chroniczny ból miednicy mniejszej. Wszystkie kobiety w związku ze zgłaszanymi objawami zostały wysłane na laparoskopię, zanim jednak zostały zoperowane, odpowiedziały na pytania dotyczące ich bólu. Istotnym było, aby zarówno chora jak i badacz nie wiedzieli, czy kobieta choruje na endometriozę. Dzięki temu, wnioski z badania są bardziej wiarygodne - na odpowiedzi pacjentki, nie miała wpływu wiedza o chorobie.Okazało się, że na endometriozę chorowało 61% zoperowanych kobiet. U kobiet tych w opisie bólu znacznie częściej pojawiają się określenia: pulsujący, nękający i ciągnący się do nóg. U pacjentek z zaawansowaną formą tej choroby często występuje rozdzierający ból odbytu oraz uczucie rozrywania jelit. w zgłaszanych dolegliwościach nie odnotowano ścisłego związku między umiejscowieniem bólu a lokalizacją ognisk endometriozy. Również intensywność bólu nie była związana z diagnozą pooperacyjną. Poza wspomnianymi objawami bólowym u kobiet z endometriozą występowały częściej zaparcia.

Wyniki powyższego badania uświadamiają nam, że możliwe jest szybsze diagnozowanie endometriozy, wyłącznie na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjentkę. Okazuje się, że w przypadku endometriozy skuteczniejsze w jej diagnozowaniu może być dokładne wysłuchanie pacjentki. Rozmowa z ginekologiem nie powinna się zatem kończyć na haśle "bolesne miesiączkowanie".

Pamiętajmy, że bolesne miesiączki zdarzają się kompletnie zdrowym kobietom. Jednak w takich przypadkach ból na ogół jest związany z bolesnym skurczem macicy i nie trwa długo. W przypadku endometriozy ból może przybierać inną formę, opisaną wyżej. Warto jednak wspomnieć, że medycyna zna przypadki kobiet, które mimo zaawansowanej formy endometriozy nie skarżą się na bóle. Tak więc określenie rodzaju bólu można traktować jedynie  jako pomocnicze narzędzie w diagnostyce endometriozy.

 

 

Karen Ballard, Hazel Lane, Gernot Hudelist, Saikat Banerjee i inni,

Can specific pain symptoms help in the diagnosis of endometriosis? A cohort study of women with chronic pelvic pain

Fertility and Sterility
Volume 94, Issue 1 , Pages 20-27, June 2010

Zmieniony ( Niedziela, 21 Sierpień 2011 23:21 )