Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest wtorek, 23 stycznia 2018, 15:02

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Niezbędnik szpitalny
PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 13:02 

Celem tego wątku jest wspólne stworzenie zaleceń dla kobietek, które idą do szpitala po raz pierwszy, z których potem stworzę ładną listę do wydruku...

Proszę o pomoc i zamieszczanie prostych porad (co zabrać, o co pytać, czego się spodziewać, co może sprawić kłopot).

endometrioza III/IVst, usunięty jajowód i część jajnika, nawracające torbiele, zrosty, 3 operacje, 2 nieudane programy ICSI, aktualnie odpoczywam i myślę powoli o 3 ICSI - tutaj przeczytacie moją historię...

Tytuł: Re: Niezbędnik szpitalny
PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 13:28 

Co zabrać?
- duży ręcznik,
- kosmetyki i przybory toaletowe czyli z najważniejszych: szczoteczka i pasta, delikatny płyn do higieny intymnej, żel pod prysznic, szampon, mydło itp.
- do tego wygodna kosmetyczka w której będziemy mogli transportować to wszystko do i z łazienki,
- miękka gąbka do mycia,
- mała suszarka (naprawdę się przydaje),
- jednorazówka do golenia,
- wkładki higieniczne i podpaski,
- szlafrok,
- bawełniane koszulki nocne (lepiej koszulkę niż piżamę, bo nie będzie uciskała szwów) zwykłe proste bez żadnych guziczków, aplikacji, hafcików i niczego co mogłoby podrażnić skórę. Dobrze wziąć ich kilka na zmianę.
- bawełniana bielizna - żadnych sztucznych tkanin i koronek, wszystko musi być wygodne i "oddychające".
- ciepłe skarpetki i wygodne kapcie,
- duży kubek, talerzyk i sztućce. Co prawda w szpitalu dostaniemy naczynia i sztućce ale własne też się przydadzą.
- książki, czasopisma, to wszystko czego nie mieliśmy czasu przeczytać :)
- zatyczki do uszu na wypadek chrapiących współspaczy ;)
- dobre nastawienie - przecież idziemy odpoczywać :)

Aha, jeszcze warto pamiętać o książeczce ubezpieczeniowej i spisać sobie NIP swój i zakładu pracy.

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 13:33 

O co pytać przed laparoskopią?
-Czy będzie wykonana drożność jajowodów?
-Czy należy samemu kupić lek antyzrostowy, czy odkupić go po zabiegu? Zastosowanie go jest bardzo ważne, więc należy tej sprawy dopilnować! Polecany lek - hyalobarrier gel, koszt ok. 750zł
Jeśli miało się wykonywane wcześniej zabiegi i źle znosiło się narkozę należy to zgłosić. Anestozjolog co prawda przeprowadzi wywiad przed zabiegiem, lecz nie zawsze może odpowiednio zareagować. Jest możliwe wykonanie testów alergicznych, więc jeśli nikt nam tego nie zaproponuje trzeba o to zadbać!
- Na jak długi pobyt w szpitalu należy się przygotować? Czasem praktykuje się wypisanie pacjentki do domu tego samego dnia, jeśli ingerencja nie była zbyt duża. Nie jest to ani zbyt mądre ani zbyt bezpieczne
- Czy zabieg będzie nagrany? Mimo zaleceń nie każdy szpital, czy nie każdy operator stosują taka praktykę. Nagranie jest bardzo pomocne w dalszym leczeniu i ewentualnych, kolejnych zabiegach
Co zabrać?
- Najwygodniejsza jest koszula nocna, niezbyt długa. Piżamki często mają twarde gumki a nasze brzuszki są obolałe
- miękkie, najlepiej wsuwane kapcie
- Podpaski lub wkładki. Często krwawi się po zabiegu a w szpitalach daje się raczej podpaski dla kobiet po porodzie, bardzo duże i niewygodne
- chusteczki dla niemowląt. Są bardzo pomocne w odświeżeniu, bo kąpać się raczej nie wolno
- niegazowana woda mineralna w małych buteleczkach
- łagodny kremik do buzi
- pasta, szczoteczka do zębów
- opaska na włosy. Możemy nie mieć siły umyć włosków a przepocone będą nam przeszkadzać wkoło buzi
- przyjemna książka

No dobra, chłop mnie woła, żebym obiad w końcu zrobiła :P Resztę Wy uzupełnijcie :P

14 lat w bólu
11 lat durnych diagnoz
3 lata marzeń o byciu mamą
2 operacje, brak leczenia, dieta endo
przygotowania do in vitro..a tu nagle..

14.01.2010 - dwie cudowne tłuściutkie krechy na teście!!
9.09.2010 - cudowny tłuściutki Troll już w naszych ramionach!!!
historia mojej endo
historia mojego Trolla
GG: 15721997
kobiecetajemnice.pl

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 13:40 

O właśnie - zapomniałam o wodzie mineralnej niegazowanej. Po zabiegu trzeba wypić mnóstwo wody!
biktost pierwszy raz spotykam się z uwagą, że po operacji nie wolno się kąpać. Można (a nawet trzeba) wziąć prysznic i regularnie przemywać ranki. Po laparotomii zostaje się w szpitalu ok 7 dni, po laparoskopii 2-3.

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 13:42 
Ja bym dodała:
- chusteczki do higieny intymnej, bo czasem nie pozwalają się myć (poza tym trzeba zawsze liczyć się z tym, że laparoskopia może się zamienić w laparotomię i wtedy jest troszkę trudniej)
- telefon komórkowy i ładowarkę
- własne leki (jeśli się jakieś przyjmuje na stałe)
- małe lusterko
- kserokopie wyników badań (ja nigdy nie oddaję oryginałów)
- chusteczki do nosa
- przy laparotomii proponuję zabrać za duże majtki lub kupić sobie jednorazowe dla kobiet w połogu. Ogromna wygoda, bo można wyrzucać a kosztują ok. 3 zł.
- jeśli ktoś nosi okulary to etui, bo nie ma co z nimi zrobić jak się idzie na zabieg.
- jak ktoś nosi szkła kontaktowe to dobrze jest jednak zabrać okulary

Ja to bym doradzała zabranie jak najmniej, bo potem człowiek i tak albo szybko wychodzi (jeśli laparoskopia) albo nie ma siły po to nawet sięgnąć (laparotomia).

Zaskoczyłaś mnie, Narin, sztućcami, kubkiem i talerzem... Ale ja byłam w prywatnej klinice, więc o tym nie pomyślałam.
Będę dopisywać resztę jak mi się przypomni :)

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 13:47 
Narin napisał(a):
pierwszy raz spotykam się z uwagą, że po operacji nie wolno się kąpać. Można (a nawet trzeba) wziąć prysznic i regularnie przemywać ranki. Po laparotomii zostaje się w szpitalu ok 7 dni, po laparoskopii 2-3.

Narin, jestem świeżo po szpitalu. Lekarz pozwolił mi wziąć prysznic 10 dni po operacji - po zdjęciu szwów. Wcześniej mogłam się myć tylko gąbką powyżej rany a poniżej nie było problemu. Ale prysznic zakazany. Więc bywa różnie. jak komuś rana będzie się paprać to też nie pozwolą się myć, więc te chusteczki naprawdę nie zaszkodzą.
Co do rany to nie wolno mi była nawet jej dotknąć, nie mówiąc o przemywaniu - na zmiany opatrunku jeździłam do szpitala. Naprawdę jest różnie, więc nie piszmy jakby to był pewnik.
To samo tyczy pobytu w szpitalu po zabiegu. Po laparotomii wyszłam na trzeci dzień, moja koleżanka po laparoskopii na szósty bo były jakieś kłopoty.
Może jednak piszmy: "na ogól, zazwyczaj..."

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 13:50 

Mnie kolezanka opowiadala ze musiala wziac nawet papier toaletowy :?
Ja na szczescie mialam w mojej klinice mieciutki w lazience chociaz jak uslyszlama taka rewelacje wczesniej zabralam swoj takze :)i paczka chusteczek do higieny intymnej plus nawilzane dla niemowlat jednak okazaly sie bardzo pomocne :)

danazol,mercilon,cilest..
07.2012-powrot endo
...

Jeśli muszę iść na dno, będę na dnie szukać skarbu.Obrazek

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 14:14 

Do CZMP w Łodzi też trzeba zabrać swoje sztućce, kubek, papier toaletowy, ręcznik papierowy i oczywiście resztę o której już pisałyście
i szare mydło "biały jeleń" (zalecenie lekarza), -po operacji (na drugi dzień) można wziąć prysznic (zmyć pomarańczowe mazidełko) i tym mydłem przemywać delikatnie ranę, mi po laparotomii super się zagoiła i też wyszłam na 3 dzień do domku.
Do szpitala nie wpuszczają bez aktualnej (podstęplowanej) książeczki ubezpieczeniowej.
Zestaw do lewatywy kupuje się na parterze w aptece, maszynkę jednorazówkę dają.
Obrączki i biżuterii nigdy do szpitala nie biorę...a telefon wyłączyłam i wrzuciłam głęboko do torby (torbę z kolei wrzucili do worka)...ale to chyba nierozsądne-w sumie to nie wiem czy jest jakiś rodzaj sejfu w szpitalach?
I warto wziąć zieloną herbatkę, bo dają czarną słodką...bleee.
I nasze ulotki, by kobietki po powrocie ze szpitala mogły do nas zajrzeć.
I wiarę, że wszystko będzie dobrze :) .

6x Zoladex
16.01.10 @-całkiem łagodna :) yasminelle

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 14:23 

Wlasnie mnie sie wydaje ze co szpital to inna polityka.Napewno te prywatne (ja lezalam w takim na fundusz bo maja podpisana umowe) sa lepiej "zaopatrzone" bo ja nawet mialam kuchnie naprzeciw pokoju w ktorej byla lodowka i czajnik i mzona bylo sobie robic herbatke .

danazol,mercilon,cilest..
07.2012-powrot endo
...

Jeśli muszę iść na dno, będę na dnie szukać skarbu.Obrazek

PostNapisane: niedziela, 15 listopada 2009, 15:03 

W CZMP też jest na piętrze kuchnia z lodówką i czajnikiem...

6x Zoladex
16.01.10 @-całkiem łagodna :) yasminelle

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1