Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 10:27

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wycinka torbieli a usunięcie jajnika
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2018, 19:23 

Na 1 sierpnia mam planowaną operację usunięcia torbieli endometrialnej 6.5 x 5.5 cm. Czy którakolwiek z was miała usuwaną torbiel podobnej wielkości i mogłaby się wypowiedzieć na temat wysokości prawdopodobieństwa tego, że usuną mi oprócz torbieli cały jajnik? Wiem, że mam jeszcze drugi (całkowicie sprawny), ale przechodzę swojego rodzaju traumę na myśl o tym, że mogłabym zostać pozbawiona jednego z nich. Będę wdzięczna za odpowiedzi!

Tytuł: Re: Wycinka torbieli a usunięcie jajnika
PostNapisane: poniedziałek, 9 lipca 2018, 07:59 

Witaj. Zdaje się, że pisałyśmy już ze sobą na innym wątku ;) Ja miałam dwukrotnie usuwane torbiele z jajników podobnej wielkości. Pierw 7,5 x 5,5 cm z prawego jajnika, po 10 latach 6,0 x 7,0 cm z lewego jajnika. Oba jajniki są na swoich miejscach i całkiem sprawne ;) Co prawda przy badaniu USG podobno widać, że są już "po przejściach" ale baza komórek jajowych ponoć jest całkiem spora. Oczywiście przy każdej tego typu operacji jest prawdopodobieństwo powikłań (które może zakończyć się usunięciem całego jajnika) o czym zawsze lekarz musi poinformować, ale tak na prawdę każda operacja niesie za sobą jakiś procent prawdopodobieństwa powikłań. Moim zdaniem nie powinnaś się aż tak przejmować, wiem że to nie jest łatwe, bo takie wieści zawsze są jak kubeł zimnej wody, ale jedna lekarka mi kiedyś powiedziała, że usunięcie torbieli z jajnika to tak na prawdę rutynowy zabieg.
Ponad to zakładam, że jesteś dość młodą osobą, a przynajmniej planującą w przyszłości mieć dzieci, a w takich przypadkach z reguły lekarze starają się ratować jak najwięcej się da :)
Głowa do góry i trzymam kciuki!

05.2016 - narodziny Córeczki!
2017 - Lesinelle
04.2018 - Aniołek 6tc

Moja historia

Strefa czasowa: UTC + 1