Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest sobota, 21 lipca 2018, 10:23

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: wskazówki po wizycie u dietetyk
PostNapisane: sobota, 19 stycznia 2013, 15:01 

Cześć dziewczyny,

postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami od dietetyk, które u mnie skutkują utratą wagi i lepszym samopoczuciem. Myślę, że większość z nich jest Wam znana. W sumie nie rozważam tego jaka dieta (nienawidzę tego słowa), ale raczej jako zmiana nawyków żywieniowych. Minęły 3 tyg, mam spadek wagi o 4 kg, przy takim jedzeniu trzeba założyć sobie chudnięcie ok 1 kg na tydz, czasami zdarzy się , że waga będzie stać w miejscu, ale to normalne, jak w przypadku każdego tracenia wagi.

1. kaloryczność ok 1500 kcal / dzień
2.Kiedy jest poczucie niedosytu/głodu - jeść warzywa bez ograniczeń. Omijamy tylko kukurydzę , groszek, brukselkę, gotowaną marchew i gotowane buraki.
3. Jemy 5 posiłków dziennie. Przykładowy jadłospis:
śniadanie: kromka lub 2 pieczywa ciemnego z chudą wędliną i warzywami/chudym twarogiem/dżemem/gotowanym kurczakiem czy indykiem
śniadanie II : mały jogurt 0% + błonnik w granulkach 2 łyżki + owoc lub 2 szt (zależy jaki owoc) + woda do popicia błonnika
obiad: grillowany drób 150g lub pieczony/indyk/ryba + surówka/sałatka z warzyw bez ograniczeń, w sumie 2/3 talerza warzyw
podwieczorek: to samo co II śniadanie
kolacja: może być to co na obiad, ja jem w sumie serek wiejski chudy z warzywami.
Jak jestem głodna bo zasiedzę się w nocy to chrupię marchewki.
Piję 2 litry wody na dzień a ze słodkiego to jem rano część kanapki z dżemem nisko-słodzonym i 2 kostki czekolady gorzkiej po obiedzie.

Unikam solenia potraw i smażenia, grilluję drób lub indyka, w smaku jest to całkiem ok, poważnie :) Do sałatek czy surówek używam oliwy do 2 łyżek maksymalnie.Używam pieprzu ziołowego i inne przyprawy do mięs.

z przepisów na obiad robię np. leczo dietetyczne czyli grilluję mięso i dodaję je do gotujących się warzyw na małej ilości wody z oliwa: papryki, bakłażan, grillowana cebula, pomidory + przyprawy. Warzywa pokroić w kostkę.

Można też zrobić np omlet (rozbełtane jajka na patelnie z 1 łyżką oliwy). Do omletu dodać jako farsz tuńczyk z puszki i warzywa wg uznania, np . pomidory z patelni czy z grilla.

Jest to dieta redukcyjna, zatem węglowodany (chleb czarny) jemy rano, a ziemniaki/kasze/makarony darujemy sobie póki co. Mięso i surówka na obiad musi starczyć :) Póki co, mi to pasuje. Wieczorem nie jemy chleba tylko białko. Węglowodany zdrowe dostarczamy z warzyw.

Jesli potrawy bez soli okażą się mdłe (pomimo innych przypraw), używajcie musztardy. Lepsze to niż sól.

Jeśli macie jakieś pytania, śmiało pisać.
Pozdrawiam,
Amelka

Tytuł: Re: wskazówki po wizycie u dietetyk
PostNapisane: niedziela, 24 marca 2013, 16:18 

Dzięki :)

moja historia

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2013, 17:17 

Mam pytanie a propos buraka. Z racji sporych i długich krwawień mam niedokrwistość. Czytałam, że buraki ze względu na swoje właściwości (wit. A, C, B1 + kwas foliowy) są zalecane do spożycia, najlepiej sok. To można czy nie przy endometriozie. Czytałam też, że groszek zielony zawiera naturalne sterole roślinne,które blokują receptory estrogenowe, obniżając tym samym aktywność estrogenów w organizmie.

gg 5870987

W wielu momentach życia jedyne czego pragniemy to odpuścić i zrezygnować.. a przecież sens tkwi w tym, by odszukać coś, co nie pozwoli nam się poddać... musimy upadać, po to, żeby umieć się podnieść. Podnosimy się po to, by za jakiś czas upaść znowu.

Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą

MOJA HISTORIA
Obrazek
Obrazek
13.11.2010 - Aniołek

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2013, 17:36 

no i jeszcze mam jeden problem, co prawda wizyta u endokrynologa mnie dopiero czeka, ale po wynikach obstawiam nadczynność tarczycy, w krótkim czasie straciłam sporo na wadze, i to jedząc normalnie (a właściwie to nie bo godzinę po normalnym obiedzie znów jestem głodna), do tego wprowadziłam teraz zmiany w mojej diecie pod kątem endo i boję się, że po prostu zostaną ze mnie skóra i kości. Normalnie bym się cieszyła ze spadku wagi bo od kilkunastu lat moja waga trzymała się w okolicach 74 kg, przy 177cm wzrostu, a teraz, po ok. 2 miesiącach ważę 68 kg. Zmiany w diecie wprowadziłam około 2 tygodni temu.

gg 5870987

W wielu momentach życia jedyne czego pragniemy to odpuścić i zrezygnować.. a przecież sens tkwi w tym, by odszukać coś, co nie pozwoli nam się poddać... musimy upadać, po to, żeby umieć się podnieść. Podnosimy się po to, by za jakiś czas upaść znowu.

Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą

MOJA HISTORIA
Obrazek
Obrazek
13.11.2010 - Aniołek

PostNapisane: wtorek, 26 czerwca 2018, 18:34 

Ja również uczęszczam do dietetyka dopiero od 2 miesięcy, ale efekty na wadzę już można zobaczyć. Odchudzanie nie jest katorgą w moim przypadku mam naprawdę bardzo pyszny jadłospis ułożony przez Panią Elżbietę która jest dobrym dietetykiem z Warszawy. Naprawdę bardzo dużo jej zawdzięczam. Bardzo pomaga mi przejść przez ten okres najtrudniejszy czyli sam początek walki z otyłością. Taki dobry dietetyk to skarb

Ostatnio edytowano wtorek, 26 czerwca 2018, 18:57 przez endo, łącznie edytowano 1 raz
wymoderowano, zakaz reklam na forum

Strefa czasowa: UTC + 1