Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest sobota, 15 grudnia 2018, 05:06

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Brak snu szkodzi
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2009, 15:31 

Znalazłam w Newsweeku artykuł "Brak snu bardziej szkodzi kobietom", w którym znalazłam ciekawą informację:

"Okazało się, że u kobiet długość snu miała silny związek z poziomem dwóch związków, które mają związek z procesami zapalnymi w organizmie i wyższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Jednym z nich było białko C-reaktywne, którego poziom był znacznie wyższy u kobiet śpiących 5 godzin, niż u śpiących 8 godzin. Drugim związkiem była interleukina-6, której poziom był wyższy u kobiet śpiących do 7 godzin, niż u śpiących godzinę dłużej."

Co wy na to?

endometrioza III/IVst, usunięty jajowód i część jajnika, nawracające torbiele, zrosty, 3 operacje, 2 nieudane programy ICSI, aktualnie odpoczywam i myślę powoli o 3 ICSI - tutaj przeczytacie moją historię...

Tytuł: Re: Brak snu szkodzi
PostNapisane: piątek, 3 lipca 2009, 16:48 
Site Admin

Tak jest coraz więcej ciekawych badań dotyczących snu. Interesujące jest to, że otyłość jest wiązana z brakiem snu. Tak się tłumaczy plagę otyłości u dzieci.

Brak snu wynika z faktu, że wieczorem oglądamy tv mamy pełne oświetlenie i to powoduje, że później niż powinniśmy zasypiamy - natomiast rano jesteśmy zmuszeni do wstania (do pracy, szkoły).

Również sztucznym oświetleniem w nocy jest oskarżane o zwiększenie ryzyka raka. Są takie badania (niestety korelacyjne - brak 100% wniosków mówiących jasno o przyczynie) w których wykazano, że światło padające z ulicy do naszej sypialni może spowodować zakłucenie rytmu dobowego i w jego wyniku powodować choroby takie jak rak. :(

Myślę, że musi być w tym trochę prawdy. Udowodnione jest np. występowanie u ludzi genetycznie predysponowanych depresji zimowej z powodu krótkiego dnia. Jeśli tak jest to również możemy być wrażliwi na światło, które pojawia się niezgodnie z rytmem dobowym.

PostNapisane: wtorek, 14 lipca 2009, 20:30 

Generalnie zostało udowodnione, że zdrowy człowiek potrzebuje 7-8 godzin snu każdej nocy. Nawet jeśli nie cierpi on na endometriozę, pozbawianie się snu może skutkować zaburzeniami hormonalnymi i metabolicznymi, stanami zapalnymi i bólem mięśni - tak więc wyobraźmy sobie jak bardzo brak snu może wpływać na zwiększenie natężenia bólu u kobiet z endometriozą, które nie śpią wystarczająco długo.

Jeśli nie możecie zasnąć, warto wypróbować olejek lawendowy, który działa odprężająco, albo zróbcie sobie mały spacer przed pójściem do łóżka. Jeśli problemy ze snem pojawiają się częściej, najlepiej pójść do lekarza. Niektórzy zażywają melatoninę, ale ja uważam, że najpierw należy porozmawiać z lekarzem... Obrazek

endometrioza III/IVst, usunięty jajowód i część jajnika, nawracające torbiele, zrosty, 3 operacje, 2 nieudane programy ICSI, aktualnie odpoczywam i myślę powoli o 3 ICSI - tutaj przeczytacie moją historię...

PostNapisane: środa, 15 lipca 2009, 06:17 

wim że sen jest zdrowy i lubię spać ale niestety tryb życia nie daje szans na dłuższy sen.
Wiadomo jak człowiek przychodzi z pracy to chciałby jeszcze coś z tego dnia miec, jakoś go wykorzystać i takim sposobem kładziemy się z męzem zawsze dość pozno spac :(

ICSI Bocian BS kiepski dowcip ;(
II ICSI Bocian BS - KLAPA
III ICSI Bocian - ;)
Hubert ur.07.06.2011
Moja Historia

PostNapisane: środa, 15 lipca 2009, 08:15 

oli napisał(a):
wim że sen jest zdrowy i lubię spać ale niestety tryb życia nie daje szans na dłuższy sen.
Wiadomo jak człowiek przychodzi z pracy to chciałby jeszcze coś z tego dnia miec, jakoś go wykorzystać i takim sposobem kładziemy się z męzem zawsze dość pozno spac :(
Co znaczy "dość późno" i ile godzin sypiacie?

PostNapisane: środa, 15 lipca 2009, 13:11 
Site Admin

Żeby się wyspać musze spać ok. 8h :(. Statystycznie kobiety potrzebuję o godzinę więcej snu niż mężczyźni.

PostNapisane: środa, 15 lipca 2009, 13:15 

dość krótko to znaczy ze czasem czuję ze za mało jak dla mnie chodzimy spac ok 24 czasem 1 wnocy a ja wstaje przed 6 rano wiec jak jest 6godzin to juz sukces ;))
czesto bywa jednak zdecydowanie mniej

ICSI Bocian BS kiepski dowcip ;(
II ICSI Bocian BS - KLAPA
III ICSI Bocian - ;)
Hubert ur.07.06.2011
Moja Historia

PostNapisane: środa, 15 lipca 2009, 14:09 

moj gin przed podejsciem do in vitro wrecz nakazal mi spac min. 8 godzin w nocy - wlasnie ze wzgledu na ewentualne zaburzenia pracy ukladu hormonalnego w przypadku braku snu.
Nie mam problemow z zasypianiem, moge wstac w nocy, siusiu i dalej spie.
Zastanawiam sie tylko, jaki sen jest najlepszy - gdy kladziemy sie o "normalnej" godzinie 21-23? i spimy do 6-7 rano? czy chodzenie spac o 24-2 w nocy i wstawanie o 10-11 bedzie mialo podobne dzialanie ? Chyba raczej nie... Jesli poloze sie o 11 i wstane o 7 - jestem wypoczeta, jesli pozole sie o 2 i wstane o 10, czy pozniej to czuje sie jak po balowaniu. (a moze to juz starosc :lol: ).

endo IV stopien,analogi, 3 operacje, wodniaki - usuniete jajowody
4 ICSI - 2 aniolki
5 ICSI - i jest serduszko!

Filipek przyszedl na swiat 26 grudnia 2010!

[Moje DNA bierze udział w bad. genetycznym, które może zrewolucjonizować diagnozowanie i leczenie endometriozy. Czy Ty też wzięłaś udział w badaniu?
Kliknij to, aby się dowiedzieć, jak to zrobić - to proste!

PostNapisane: czwartek, 16 lipca 2009, 07:44 

Czytałam sporo o zdrowym śnie. Z badań wynika, że osoby dorosłe powinny spać ok. 7 godzin, ale ja uważam, że każda z nas powinna wsłuchać się w swój organizm i na tej podstawie wyregulować sobie optymalne godziny i ilość snu. Wystarczy trochę się poobserwować. Ja zauważyłam, że najlepiej się wysypiam, jeśli kładę się o 22:30 i wstaję o 6:15, czyli śpię 7:45 min, ale niestety zazwyczaj kładę się jednak ok. 23 (sporadycznie później, ale ostatnio staram się przestrzegać tej pory i czuję, że to mi dobrze robi na witalność i samopoczucie).

Prowadzono wiele badań nad snem i wyniki są bardzo ciekawe. Najgłębiej śpimy przez pierwsze 2 godziny, a potem sen zaczyna się spłycać. Podczas snu występują najczęściej 4 fazy REM (co 1,5h), podczas których mięśnie są jakby sparaliżowane i jeśli ktoś nas wtedy obudzi, to nie możemy przez chwilę się ruszyć. W tych fazach pojawiają się też marzenia senne. Więcej można poczytać TUTAJ.

Postaram się znaleźć gdzieś wyjaśnienie korelacji pomiędzy ilością snu a stanami zapalnymi, bo to dla nas ważne może być...

PostNapisane: czwartek, 16 lipca 2009, 08:01 

Coś znalazłam:

Badania fizjologiczne sugerują, że brak snu może wprawić ciało w stan pogotowia, zwiększając produkcję hormonów stresu i podwyższając ciśnienie krwi, które jest głównym czynnikiem ryzyka w przypadku zawałów serca i udarów. Ponadto, ludzie którzy mało śpią, mają podwyższone poziomy substancji we krwi, które wskazują na stan zapalny w organizmie, co również podwyższa ryzyko wystąpienia zawału, udaru, raka czy cukrzycy.

"W oparciu o nasze odkrycia, sądzimy, że jeśli pozbawiasz się snu, którego potrzebuje organizm, wówczas wytwarzasz więcej markerów zapalnych, które w przypadku powtarzania się takiej sytuacji wywołują łagodne stany zapalne podwyższając predyspozycje do występowania problemów sercowo-naczyniowych i skracają długość życia" powiedział Alexandros N. Vgontzas z Pennsylvania State University, który ostatnio przedstawił dane na sympozjum naukowym, które wskazują, że drzemka może zbilansować straty wynikające ze zbyt małej ilości snu.

Więcej (po angielsku) można poczytać TUTAJ.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1