Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest poniedziałek, 10 grudnia 2018, 13:34

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: ból przy antykoncepcji
PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2018, 14:31 

mam podejrzenie endometriozy. Jestem w trakcie diagnostyki. Ze względu na ogromny ból zdecydowałam się na antykoncepcję. Jestem po pierwszym opakowaniu tabletek. Podczas okresu ból jeszcze bardziej się nasilił i właściwie na kilka dni uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy z Waszego doświadczenia wynika, że z czasem, po kilku opakowaniach, ból staje się mniejszy przy stosowaniu hormonów, czy nie mam co na to liczyć? Dodam, że żadne tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe nie działają, więc liczyłam na to, że jednak tabletki antykoncepcyjne pomogą.

Tytuł: Re: ból przy antykoncepcji
PostNapisane: piątek, 31 sierpnia 2018, 10:17 

Witaj!

Tu niestety nie ma zasady. Wszystko zależy od lokalizacji i zaawansowania endometriozy. Czy możesz powiedzieć coś więcej o swojej diagnostyce?

Jeżeli ogniska są duże i/lub w niefortunnym miejscu to tu nawet tabletki antykoncepcyjne nie pomogą. Możliwe, że będzie potrzebne leczenie innymi środkami farmakologicznymi, a może i zabieg. Ale nie chcę tu niczego sugerować, bo to już jest rola lekarza prowadzącego. Ważne, jeśli będziesz mieć już poważne przypuszczenia, że to endometrioza (100% pewność można mieć jedynie po zabiegu i histopatologii wycinka) to postaraj się znaleźć dobrego ginekologa specjalizującego się w tej chorobie. Niestety nie każdy ginekolog ma dostateczną wiedzę.

Wracając do kwestii tabletek antykoncepcyjnych, to jest tak, że one nie leczą już powstałej endometriozy, mogą jedynie w znaczny sposób zahamować rozwój choroby. Ponadto nie wszystkie tabletki anty będą dobre na endometriozę, dlatego potrzebny jest dobry specjalista, który Ci je dobierze. Ja brałam w swoim życiu 3 rodzaje i tylko jedne pozwalały mi żyć w komforcie. Oczywiście, możliwe, że dopiero po jakimś czasie zaczniesz odczuwać poprawę.

W każdym razie życzę dużo zdrowia i siły ;)

05.2016 - narodziny Córeczki!
2017 - Lesinelle
04.2018 - Aniołek 6tc
08.2018 - Serduszko <3 czekamy!

Moja historia

Tytuł: Re: ból przy antykoncepcji
PostNapisane: poniedziałek, 3 września 2018, 16:53 

Jestem po USG, przed rezonansem. Na jednym jajniku widać zmianę, stąd podejrzenie endometriozy. Tabletki oczywiście dobrane przez gin pod kątem ewentualnej endometriozy.

Strefa czasowa: UTC + 1