Forum Portalu www.endometrioza.aid.pl

Forum chorych na endometriozę, porady, grupy wsparcia, spotkania kobiet chorych na endometriozę - wszystko o: endometrioza, laparoskopia, torbiel czekoladowa, zrosty, ca-125, płodność.
Teraz jest czwartek, 18 października 2018, 18:33

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tytułem wstępu - co może nam dać dieta i ruch?
PostNapisane: wtorek, 14 lipca 2009, 18:58 

Wiele osób uważa, że dieta nie ma większego znaczenia w przypadku endometriozy. Być może częściowo mają rację, że zmieniając dietę nie wyleczymy samej choroby, jednak odpowiednio modyfikując listę spożywanych produktów jesteśmy w stanie uczynić nasze życie bardziej znośnym.
Powinnyśmy mieć świadomość, że istnieją pokarmy bogate w estrogeny, których powinnyśmy unikać, jeśli nie chcemy pomagać chorobie się rozwijać. Odpowiednie dobranie diety pomoże nam również zmniejszyć skurcze w trakcie miesiączki, które są w znacznej mierze wynikiem syntezy prostaglandyn. Prostaglandyny to naturalnie występującymi kwasami tłuszczowymi, które pochodzą z pokarmu. Należy jednak pamiętać, że istnieją "dobre" i "złe" prostaglandyny. Ważne, żeby nauczyć się je rozróżniać i konsekwentnie spożywać te pierwsze i starać się unikać tych drugich. Podczas gdy te pierwsze mają działanie łagodzące skurcze, "złe" prostaglandyny powodują nasilenie skurczów w obrębie macicy.

W kolejnych wątkach znajdziecie więcej informacji o pokarmach bogatych w estrogeny, różnych rodzajach kwasów tłuszczowych, toksynach, produktach, których należy unikać i tych, które warto spożywać, jak również o różnego rodzaju suplementach, które mogą mieć łagodzący wpływ na bóle i niedogodności towarzyszące naszemu codziennemu życiu.

Kolejną kwestią, o którą warto zadbać jest aktywność ruchowa. Planujemy stworzyć dla Was wątki poświęcone ruchowi, który jest niezmiernie istotnym i skutecznym środkiem łagodzenia objawów endometriozy. Będziemy pisać o zaletach jogi, medytacji, Tai Chi, Chi Gong, Karate i innych sztuk walki, jak również tańca, aerobiku, porannej gimnastyki, strechingu, pływania, czy nawet zwykłego spaceru. Aktywność ruchowa z jednej strony pozwala nam pozbyć się stresu i powoduje uwolnienie endorfin czyli hormonów szczęścia, a z drugiej pomaga wypocić toksyny, co również jest niezmiernie istotne.

Zachęcam do czytania i czynnego udziału w naszych dyskusjach :D

endometrioza III/IVst, usunięty jajowód i część jajnika, nawracające torbiele, zrosty, 3 operacje, 2 nieudane programy ICSI, aktualnie odpoczywam i myślę powoli o 3 ICSI - tutaj przeczytacie moją historię...

Tytuł: Re: Tytułem wstępu - co może nam dać dieta i ruch?
PostNapisane: sobota, 12 grudnia 2009, 17:10 

Kochane endokobietki, nasza Sunshine zainicjowała bardzo istotny dla nas temat.
Oczywiście sama dieta i ruch nie wyleczą endo...ale musimy mieć świadomość, że leczenie operacyjne, farmakologiczne bez odpowiedniej diety i ruchu-niestety, ale też nie pomogą. Nasze działania w walce z endo muszą być złożone i dopiero ten całokształt (operacja + środki farmakologiczne + dieta + ruch + suplementy...) mogą przynieść i jak widać po naszych osobistych doświadczeniach-przynoszą efekty.
Nie pozostaje mi więc nic innego-jak zachęcanie Was do zwrócenia większej uwagi na to co spożywamy i na aktywność fizyczną-dlatego wybaczcie, ale będę czasem "nawiedzać" Was na wątkach i przypominać o "Zaleceniach dietetycznych i aktywności fizycznej" :mrgreen:

6x Zoladex
09.2009 zdiagnozowane Hashimoto i niedoczynność tarczycy (cały czas Euthyrox, od 09.2016 N75)
16.01.2010 @-całkiem łagodna :) yasminelle przez rok
20.10.2015 po 11 latach druga ciąża zakończona sukcesem :) (bez szczególnych starań ;) )
cały czas bez hormonów ze względu za żylaki ( 06.2017 i 08.2017 zabieg usunięcia żylaków nóg)

PostNapisane: sobota, 12 grudnia 2009, 19:42 

Nawiedzaj Eluniu kochana, nawiedzaj. Ja jestem okropnie nieruchawa ostatnio, oj jestem - muszę się wziąć za siebie w końcu, tylko jak ja mam to zrobić jak po 8 - 9 godzinach pracy pędzę do dzieci, a tam obiad, pomoc w lekcjach, inne obowiązki, a za oknem zimno, ciemno i ponuro :( Wiosna to dla mnie najlepszy okres do działań fizycznych, zimą nie potrafię się zmusić :oops: :oops: Ale o dietkę staram się dbać :)

* Przewlekłe, Nieswoiste Zapalenie Jelita Grubego

PostNapisane: poniedziałek, 14 grudnia 2009, 23:31 

Z Okazji Rocznicy naszego forum postanowiłam przypomnieć wszystkim naszym endokobietkom, że warto spróbować odżywiać się zdrowiej.
Niezależnie od tego jaką dietę stosujemy powinniśmy stosować się do kilku podstawowych reguł żywieniowych, które poprawią nasze samopoczucie i kondycję zdrowotną.
Na początek umieszczę kilka podstawowych zasad żywieniowych (niektóre z nich były już wcześniej zasygnalizowane-jednak jestem przekonana, iż nie zaszkodzi przypomnieć ;), bez szczególnych opisów-a jeśli pojawi się taka potrzeba to możemy sobie każdą zasadę osobno "omówić", choć jestem pewna, że te które umieszczę na początku nie podlegają żadnej dyskusji , bo większość z nas już je stosuje:
1-odrzucenie cukru i aspartanu,
2-ograniczenie soli i glutaminianu sodu,
3-ograniczenie lub odrzucenie białej mąki,
4-ograniczenie lub odrzucenie mleka krowiego,
5-spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym,
Spożycie produktu o niskim indeksie glikemicznym powoduje powolny i relatywnie niewielki wzrost poziomu cukru i co za tym idzie - niewielki wyrzut insuliny. Produkty takie nie są więc sprzymierzeńcem tycia.
6-unikanie nadmiernej ilości cholesterolu,
7-unikanie kawy i zwykłej herbaty,
8-picie płynów przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku,
Picie płynów w czasie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i powoduje zaburzenie procesów trawiennych. Nawyk picia płynów w czasie posiłku prowadzi do powstawania gazów, wzdęć i zaparć.
9-dokładne gryzienie i przeżuwanie spożywanego pokarmu,
Pierwsze trawienie odbywa się w jamie ustnej. Dokładne gryzienie i przeżuwanie i wymieszanie ze śliną spożywanego pokarmu umożliwia w dalszej kolejności sokom żołądkowym dokładniejsze i szybsze trawienie, przez co pokarm "wpadający" do żołądka szybciej "wypada" z żołądka.
10-zażywanie dużej ilości ruchu na świeżym powietrzu,
"Nic tak nie niszczy organizmu, jak długotrwała fizyczna bezczynność" - powiedział grecki filozof Arystoteles. Ruch jest źródłem zdrowia, natomiast ruch na świeżym powietrzu źródłem dobrej kondycji .
11-spożywanie produktów nieprzetworzonych zawierających naturalne witaminy, sole mineralne, błonnik, Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe,
Świeże i nieprzetworzone warzywa i owoce są najlepszym i niezastąpionym przez żadne preparaty źródłem witamin, soli mineralnych, błonnika jak również mniej poznanych związków takich jak: bioflawonoidy, substancji witaminopodobnych i nie wchodzących w skład witamin i minerałów, antyoksydantów,
12-unikanie roślin zbieranych poza okresem wegetacyjnym (nowalijek),
Wszystkie rośliny zbierane poza ich okresem wegetacyjnym mają inny skład (np. sałata, pomidor, kapusta pekińska). Zamiast cukrów, białek zawierają półprodukty - np. azotany, które w wyniku przemian biochemicznych zamieniają się w ciągu kilku godzin na azotyny, które w jamie ustnej tworzą rakotwórcze nitrozoaminy.
13-spożywanie 4-5 posiłków dziennie, bez "podjadania" między posiłkami,
Zalecane są co najmniej 3 posiłki dziennie lecz wskazane 4-5 posiłki, oparte o niskokaloryczne produkty. Ważne są też regularne pory posiłków. Głodzenie na zmianę z jedzeniem 1-2 obfitych posiłków powoduje "rozregulowanie" przemian metabolicznych w organizmie.
14-spożywanie ostatniego posiłku najpóźniej na 2 godziny przed pójściem spać,
15-spożywanie minimum 1 litr dziennie wody niegazowanej z dodatkiem cytryny,
16-ograniczenie spożywania żywności z dodatkami sztucznych barwników, konserwantów i innych syntetycznych dodatków,

Do najbardziej "podejrzanych" zaliczają się: E 127 Erytrozyna, E 131 Błękit patentowy, E 142 Zieleń S, E 211 Benzoesan sodu, E 221 Siarczyn sodu, E 250 - E 252 Azotyny i azotany sodu i potasu, E 310 Galusan propylu, E 320 Butylohydroksyanizol (BHE), E 321 Butylohydroksytoluen (BHT), E 338 Kwas fosforowy, E 621 Glutaminian sodu, E 951 Aspartam, E954 Sacharyna.
17- zachowanie równowagi kwasowo - zasadowej organizmu,
Równowaga kwasowo - zasadowa - to stan, w którym zachowany jest swoisty stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujący odpowiednie pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych.
18-unikanie palenia papierosów i wdychania dymu papierosowego oraz unikanie nadmiernej ilości alkoholu.
Ktoś przeczytał wszystkie zasady :? -to dobrze...ale jeszcze lepiej jak postara się je stosować :) .

6x Zoladex
09.2009 zdiagnozowane Hashimoto i niedoczynność tarczycy (cały czas Euthyrox, od 09.2016 N75)
20.10.2015 po 11 latach druga ciąża zakończona sukcesem :) (bez szczególnych starań ;) )
cały czas bez hormonów ze względu za żylaki ( 06.2017 i 08.2017 zabieg usunięcia żylaków nóg)

PostNapisane: poniedziałek, 14 grudnia 2009, 23:41 
Przeczytałam i wydrukowałam :)
W kuchni powieszę :!:
Elunia, jesteś wielka :!:

A mogę prosić o rozwinięcie punktu 17? Jak o to dbać?

PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2009, 11:06 

Świetna robota Eluniu!
Zaraz wydrukuje dla mojego syna z nadwagą - chociaż w sumie ...mam to wszystko już poprzyklejane na lodówkę z innych opracowań, staram się do tego ścisłe stosować, a nadmiar kilogramów jak był tak jest od roku :(
Może takie "w pigułce" będzie dla nasz wszystkich bardziej czytelne.

* Przewlekłe, Nieswoiste Zapalenie Jelita Grubego

PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2009, 12:01 
Site Admin

Dziękuję Eluniu :)

PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2009, 12:22 

Rozwinięcie punktu 17 -równowaga kwasowo-zasadowa :).
Produkty spożywcze różnią się zawartością pierwiastków kwasotwórczych (najważniejsze: chlor, fosfor i siarka) i zasadotwórczych (najważniejsze: wapń, sód, potas, magnez), dlatego skład racji pokarmowej nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę kwasowo-zasadową ustroju. W większości produktów spożywczych stanowiących podstawę naszej diety przeważają pierwiastki kwasotwórcze. Dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu zaleca się aby; 80% jadłospisu stanowiły produkty zasadotwórcze, a 20% produkty kwasotwórcze.

Produkty zasadotwórcze:
cytryny, arbuzy, suszone daktyle, suszone figi, morele suszone, melony, pietruszka, winogrona bezpestkowe, rzeżucha, boćwina, kiwi, gruszki słodkie, ananas, rodzynki, soki warzywne świeże niesłodzone,jabłka słodkie, morele, kiełki lucerny, awokado, banany (dojrzałe), jagody, marchew, seler, porzeczki, czosnek, grejfruty, zioła (swieże, zielone), sałata, nektarynki, groszek zielony słodki swieży, dynia, szpinak, fasola szparagowa zielona świeża, buraki, brokuły, kapusta, jarmuż, kalarepa, sałata lodowa, zielona herbata, pomarańcze, brzoskwinie, maliny, truskawki, kabaczki...

Produkty kwasotwórcze:
sztuczne słodziki, wołowina, sery żółte, gazowane słodkie napoje, biała mąka, jagnięcina, wątróbka, ciastka z białej mąki, wieprzowina, cukier, piwo, cukier brązowy, drób (kurczęta), czekolada, kawa, budyń, dżemy, herbata czarna, galaretki, likier alkoholowy, makaron mączny, sól, makaron z semoliny, drób (indyki), chleb pszenny, ryż biały,ryby, soki owocowe z cukrem, kiełbasy i wędliny, chleb żytni, płatki zbożowe, płatki kukurydziane, owoce morza, wino, jogurt słodzony, sery pleśniowe, jajka gotowane na twardo, ketchup, majonez, szynka, makaron pełnoziarnisty, orzeszki ziemne, ziemniaki gotowane, popcorn solony, ryż brązowy ...

źródło: zdrowezywienie.w.interia.pl

6x Zoladex

PostNapisane: czwartek, 17 grudnia 2009, 14:07 
Jakoś trudno mi się widzi ta równowaga kwasowo - zasadowa. Elunia, masz jakieś rady praktyczne jak tego pilnować?

PostNapisane: czwartek, 17 grudnia 2009, 14:49 

Generalnie warzywa i owoce są zasadotwórcze, a pozostałe składniki pokarmowe kwasotwórcze...

6x Zoladex

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1