Wpisany przez basia    Niedziela, 28 Grudzień 2008 20:04    PDF Drukuj Email
Leczenie bólu za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych

Ros Wood i Ellen T. Johnson

tłum. Basia Kossakowska

Większość z nas chorych na endometriozę wie sporo o bólu. Niestety wiemy dużo mniej nt. radzenia sobie z nim. Wiele z nas na ból brały różne leki takie jak aspiryna, paracetamol, panadol lub Tylenol. W Polsce stosujemy rownież inne. (przyp. tłum) Leki te łagodzą ból poprzez zmniejszenie wrażliwości organizmu na ból.


Mniej z nas stosowała niesterydowe leki przeciwzapalne (NSLPZ) w walce z bólem. Bardziej znane NSLPZ leki zawierają ibuprofen (...) (Advil, Nurofen, Ibuprom, Ibuprofen), naproxen (Naproxen), ketoprofen (Ketonal) i kwas mefenamowy (Mefacit). Leki te mogą efektywnie zmniejszać ból i stan zapalny, jednak aby tak było muszą być stosowany w prawidłowy sposób. Zbyt często, kobietom przepisuje się NSLPZ bez jasnych instrukcji jak jest stosować, więc kobiety stosują jest podobnie do leków przeciwbólowych. Jednak stosowane nieprawidłowo NSLPZ nie działają.

 


Uważa się, że większość spowodowanego przez endometriozę bólu, szczególnie menstruacyjnego jest powodowane stanem zapalnych, który może wynikać z wysokiego poziomu “złych prostaglandyn”. Prostaglandyny to podobne do hormonów substancje chemiczne, które można znaleźć w każdej komórce naszego ciała. Prostaglandyny mogą mieć korzystne działanie (zwiększają odpowiedź immunologiczną, hamują reakcję zapalną, rozluźniają mięśnie, utrzymują w dobrym stanie śluzówkę żołądka, rozszerzają naczynia krwionośne itp.) jak i szkodliwe (powodują stan zapalny, zmniejszają dopływ tlenu, napinają mięśnie, powodują ból itp.). Złą wiadomością jest fakt, że kobiety z endometriozą produkują w nadmiarze prostaglandynę o nazwie PGE2, która powoduje stan zapalny, ból i skurcze macicy.

Teoretycznie NSLPZ wydaje się dobrym wyborem w łagodzeniu bólu miesiączkowego, ponieważ większość z nich działa blokująco na produkcję wszystkich prostaglandyn. W rezultacie zmniejszają ból, opuchliznę i stan zapalny. Jednak ponieważ NSLPZ hamuje produkcję powodujących ból prostaglandyn, muszą być stosowane przed wyprodukowaniem tych substancji. Innymi słowy trzeba zacząć stosować NSLPZ conajmniej 24 godziny przed przewidywanym wystąpieniem bólu. Jeśli spóźnimy się i weźmiemy w momencie odczuwania bólu, ból nie zostanie zniesiony. 

Jeśli stosujesz NSLPZ na ból owulacyjny lub miesiączkowy, powinno się wziąć je na 24 godziny przed owulacją lub krwawienia. Jeśli masz nieregularne cykle, powinnaś brać je na tydzień przed. Aby leczenie było skuteczne, trzeba brać NSLPZ regularnie co 6 godzin tak aby substancje wywołujące ból nie zaczęły być produkowane. Inną korzyścią jest fakt, że pewne NSLPZ zmniejszają krwawienie miesiączkowe. (1, 2)

Na rynku są dostępne różne rodzaje NSLPZ. Jedne są dostępne od ręki inne tylko na receptę. Trudno przewidzieć który typ NSLPZ będzie skuteczny dla danej osoby. Tak więc powinnaś przetestować dwa lub trzy typy zanim znajdziesz ten, który skutecznie uwolni Cię od bólu. Porozmawiaj z Twoim farmaceutą lub lekarzem o odpowiednich rodzajach. Jeśli brałaś jakiś z nich i nie zadziałał, możesz spróbować ponownie. Ponieważ mogłaś stosować go nieodpowiednio. Spróbuj brać taki lek z dużym wyprzedzeniem, tak aby nie doprowadzić do produkcji prostaglandyn.

Najważniejsze jest pamiętać o tym, że w odróżnieniu od leków przeciwbólowych NSLPZ nie hamują istniejącego bólu. Dlatego powinny być przyjmowane przed odczuciem bólu. I muszą być przyjmowane co 6 godzin, aby ich działanie było skuteczne. 

Jak wiele leków NSLPZ mogą wywoływać działania niepożądane – niektóre całkiem poważne. Ponieważ NSLPZ blokują produkcję wszystkich prostaglandyn, hamują także „dobre prostaglandyny” odpowiedzialne za dobrą kondycję śluzówki żołądka. Dlatego też najczęstszym objawem ubocznym NSLPZ to mdłości, wymioty, biegunka, podrażnienie żołądka i wrzody żołądka. Aby zmniejszyć podrażnienie żołądka NSLPZ powinny być przyjmowane z posiłkiem. Nowsze NSLPZ o nazywane selektywnymi inhibitorami COX-2 (Vioxx, Celebrex, Bextra) były uważane za leki wywołujące mniejsze krwawienia i mniej wrzodów niż tradycyjne NSLPZ. Jednak dalsze badania nad tymi lekami nie wykazały większego bezpieczeństwa w stosowaniu od tradycyjnych NSLPZ. Tak więc inhibitory COX-2 powinny być stosowany z taką samą ostrożnością jak inne NSLPZ. Jeśli rozważasz przyjmowanie któregokolwiek z NSLPZ, wypytaj swojego internistę o wszystkie skutki uboczne, ostrzeżenia i interakcje z innymi lekami. Pamiętaj też, aby natychmiast zgłaszać swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu wszelkie działania niepożądane zaobserwowane u siebie.

Na koniec warto wiedzieć, że wpływ “złych prostaglandyn” może być łagodzony częściowo przez dietę i jej suplementy. We wcześniejszych artykułach i wywiadach dyskutowałyśmy z Dian Shepperson Mills o tym, że zmniejszenie tłuszczów zwierzęcych, kofeiny i alkoholu oraz stosowanie oleju lnianego, oliwy z oliwek w diecie może zwiększyć produkcję dobrych prostaglandyn a zmniejszyć złych. Jeśli nie możesz lub nie chcesz przyjmować NSLPZ dobrą opcją będzie taka właśnie dieta. 

Bibliografia:
Nonsteroidal anti-inflammatory drugs for heavy menstrual bleeding. Cochrane Database Syst Rev 2000;(2):CD000400, ISSN: 1469-493X, Lethaby A; Augood C; Duckitt K; Department of Obstetrics and Gynaecology, University of Auckland, Auckland, New Zealand 
Medical management of dysfunctional uterine bleeding, Baillieres Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol 1999 Jun;13(2):189-202, ISSN: 1521-6934, Irvine GA; Cameron IT Ayshire Central Hospital, Irvine, UK

© 2004 Ros Wood and Ellen T Johnson
Przedrukowany za zgodą autorów

 

http://www.endometriosis.org/nsaids.html

 

 

Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:15 )