Leczenie hormonalne
Wpisany przez basia    Czwartek, 25 Grudzień 2008 13:25    PDF Drukuj Email
Leczenie endometriozy

tłum. Basia Kossakowska

Przyczyny endometriozy są nieznane. Leczenie, które w pełni leczy endometriozę nie zostało jeszcze opracowane. Nie ma też jednego dominującego (najlepszego) wspartego badaniami medycznymi sposobu leczenia endometriozy. 

Wybierając sposób leczenia trzeba go dostosować do potrzeb kobiety, uzależnić od jej objawów, wieku i planów posiadania potomstwa. Kobieta powinna omówić z lekarzem te sposoby i razem powinni wypracować długoterminowy plan leczenia, odpowiadający indywidualnym potrzebom pacjentki.

Więcej… Zmieniony ( Niedziela, 21 Sierpień 2011 22:37 )
 
Wpisany przez basia    Poniedziałek, 02 Luty 2009 13:52    PDF Drukuj Email
Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna stosowana w przypadku endometriozy
Ros Wood

Tłumaczenie Basia Kossakowska
Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna (pigułka) była stosowana przez kobiety chore na endometriozę poczynając od późnych lat 50-tych i przez wiele lat stosowana jako podstawowe leczenie hormonalne.

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna to nie jeden lek. Jest jej wiele rodzajów, każda zawiera inne stężenie (niskie) estrogenów i progesteronu. 
Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:14 )
 
Wpisany przez basia    Wtorek, 03 Luty 2009 16:34    PDF Drukuj Email
Inhibitory aromatazy w leczeniu endometriozy

Prof. Serdar Bulun (USA) i Ros Wood (Austrialia)

Tłumaczenie Basia Kossakowska


Ostatnio paru ginekologów zaczęło przepisywać inhibitory aromatazy kobietom z endometriozą, u których inne leki nie działały lub, u których nie można było stosować leczenia ze względu na skutki uboczne. Trzy opublikowane badania (faza 2. - pilotaż) wykazały, że inhibitory aromatazy są skuteczne w leczeniu endometriozy. Jednak w tych badaniach wzięło udział w sumie tylko 65 kobiet.

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:16 )
 
Wpisany przez basia    Poniedziałek, 16 Luty 2009 07:06    PDF Drukuj Email
Danazol w leczeniu endometriozy

Ros Wood
Tłum. Basia Kossakowska

Danazol zaczął być stosowany w leczeniu endometriozy od lat 70-tych [1]. Był najczęściej stosowany w latach 80-tych, jego użycie znacząco spadło po wprowadzeniu antagonisty GnRH na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

Danazol to syntetyczny androgen [1]. Androgeny są hormonami produkowanymi przez męskie jądra. Androgeny odpowiadają za funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego i rozwój męskich cech, takich jak zarost czy niski głos. Jajniki również produkują niewielkie ilości androgenów.

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:10 )
 
Wpisany przez Administrator    Wtorek, 07 Kwiecień 2009 18:15    PDF Drukuj Email
Analogi (Agoniści GnRH) w leczeniu endometriozy
Autor: Ros Wood

Tłum. DRS


Agoniści GnRH to grupa leków stosowana w leczeniu kobiet z endometriozą od ponad 20 lat [1]. Leki te to zmodyfikowane wersje naturalnie występującego w organizmie hormonu znanego jako hormon uwalniający gonadotropinę, który pomaga sterować cyklem menstruacyjnym.

Wszystkie leki z grupy agonistów GnRH są bardzo zbliżone chemicznie, ale występują w różnej postaci: trzymiesięcznego zastrzyku, miesięcznego zastrzyku, codziennego zastrzyku i sprayu do nosa. Nazwy, postaci i zalecane dawki leków z grupy agoniści GnRH w leczeniu endometriozy pokazuje tabela poniżej.

Stosowane w połączeniu z dodatkową terapią hormonalną (patrz poniżej), leki z grupy agonistów GnRH są bezpieczne, skuteczne i w większości dobrze tolerowane przez kobiety [2].

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:11 )
 
Wpisany przez Administrator    Środa, 29 Kwiecień 2009 17:59    PDF Drukuj Email
Jak sobie radzić z efektami ubocznymi podczas stosowania leków na endometriozę

Autor: Ellen T Johnson, USA
Tłum.: DRS

Leczenie endometriozy lekami, które wywołują u kobiet „sztuczną menopauzę” (takimi jak: Lupron®, Synarel®, Prostap®, Enantone® i Zoladex®) ma często nieprzyjemne efekty uboczne w postaci nagłych uderzeń gorąca i nocnych potów.

Oczywiście, nie są to jedyne efekty uboczne związane z przyjmowaniem tych leków, ale te dwa są najbardziej poważne. Jednak u niektórych kobiet, uderzenia gorąca mogę być wyjątkowo uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie, sen i pracę. Poniższe wskazówki przeznaczone są dla kobiet, które wybrały leczenie endometriozy lekami, a ich celem jest zminimalizowania występowania uderzeń gorąca i nocnych potów.

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:17 )
 
Wpisany przez Administrator    Poniedziałek, 29 Czerwiec 2009 07:18    PDF Drukuj Email
Progestyny w leczeniu endometriozy

Autor: Ros Wood, Australia
Tłum.: DRS


Progestyny są grupą leków, które zachowują się jak żeński hormon - progesteron. Stosuje się je od połowy lat 50-tych w leczeniu objawów endometriozy [1]. Czasami nazywa się je również gestogenami, progestogenami lub progestagenami.

Progestyny występują w różnej postaci, z których każda ma swoje wady i zalety. Nazwy, postaci i dawki stosowane najczęściej przez kobiety z endometriozą znajdują się w tabelce poniżej. Aktualnie nie ma żadnych dowodów na to, że któryś z nich jest lepszy [2].

Progestyny są skuteczne w leczeniu objawów endometriozy. Jednakże, podobnie jak wszystkie leki hormonalne stosowane w endometriozie, posiadają one efekty uboczne, które okazują się dla niektórych kobiet nie do zniesienia. Są one bezpieczniejsze i tańsze niż agoniści GnRH i danazol, przez co niektórzy ginekolodzy wierzą, że są one odpowiednie dla kobiet, które wymagają dłuższych i powtarzających się kuracji [3].

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:14 )