Leczenie operacyjne
Wpisany przez basia    Środa, 01 Czerwiec 2011 08:16    PDF Drukuj Email
Czeka Cię laparoskopia/laparotomia - mamy dla Ciebie 'niezbędnik szpitalny'!

Endometrioza bardzo często wiąże się z diagnozowaniem i leczeniem chirurgicznym. Najczęściej wykonuje się laparoskopię lub laparotomię. Jeśli nie byłaś nigdy hospitalizowana i nie wiesz czego się spodziewać, masz obawy i pytania zajrzyj do naszego Niezbędnika Szpitalnego.

 
Wpisany przez basia    Piątek, 11 Wrzesień 2009 17:55    PDF Drukuj Email
Preparaty zapobiegające zrostom pooperacyjnym - stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Endometrioza to choroba, którą najskuteczniej leczy się zabiegami operacyjnymi. Należą do nich laparoskopia (mniej inwazyjna) oraz laparotomia (bardziej inwazyjna). Obie te metody (laparotomia dużo bardziej) naraża kobietę na powstanie kolejnych zrostów, które tworzą się ok. 5 dni po zabiegu w 50% przypadków. Firmy farmaceutyczne produkują kilka preparatów, które mają za zadanie ograniczyć powstawanie zrostów. W czerwcu 2009 roku w Ginekologii po Dyplomie zostało opublikowane Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat zastosowania substancji płynnych i metod barierowych służących do zapobiegania zrostów pooperacyjnych autorstwa Jacka Szamatowicza, Jana Kotarskiego, Tomasza Paszkowskiego, Romualda Dębskiego i Marka Spaczyńskiego (dostępne na stronie PTG).

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:16 )
 
Wpisany przez Administrator    Niedziela, 31 Maj 2009 17:33    PDF Drukuj Email
Laparoskopia - wskazówki przed i po zabiegu

Autor: Ellen T Johnson (USA)
Tłum.: DRS

Zabieg laparoskopii przebiega bardzo różnie. Każda z nas będzie miała inne odczucia w zależności od wcześniejszych oczekiwań, stopnia ingerencji chirurgicznej, długości trwania zabiegu, umiejętności chirurga, kliniki, obsługi pielęgniarskiej, odpowiedzi na ból i wielu innych czynników. Dodatkowo każda osoba odczuwa inaczej. To, co jest prawdziwe dla jednej osoby, może wyglądać inaczej dla drugiej. Lekarze mogą powiedzieć nam, że dochodzenie do siebie po laparoskopii zajmuje zaledwie parę dni. Jednak większość z nas przekonuje się, że trwa to znacznie dłużej, zazwyczaj parę tygodni.

Jako, że istnieje niewiele źródeł, które omawiają laparoskopię z punktu widzenia pacjenta, poniżej zebrano trochę informacji, które dadzą kobietom szerszy obraz jak wygląda przygotowanie do zabiegu i dochodzenie do siebie po laparoskopii.

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:09 )