Wpisany przez basia    Czwartek, 25 Grudzień 2008 13:25    PDF Drukuj Email
Leczenie endometriozy

tłum. Basia Kossakowska

Przyczyny endometriozy są nieznane. Leczenie, które w pełni leczy endometriozę nie zostało jeszcze opracowane. Nie ma też jednego dominującego (najlepszego) wspartego badaniami medycznymi sposobu leczenia endometriozy. 

Wybierając sposób leczenia trzeba go dostosować do potrzeb kobiety, uzależnić od jej objawów, wieku i planów posiadania potomstwa. Kobieta powinna omówić z lekarzem te sposoby i razem powinni wypracować długoterminowy plan leczenia, odpowiadający indywidualnym potrzebom pacjentki.


Dla wielu kobiet leczenie jest dlugotrwałe i jest kombinacją różnych metod.

(...)

Środki przeciwbólowe

Ból jest jednym z najczęstszych objawów kobiet chorych na endometriozę. 
Środki przeciwbólowe to:
- Proste leki przeciwbólowe (np. Aspiryna, paracetamol)
- Mieszanki przeciwbólowe (połaczenie z aspiryna lub paracetamolem)
- Łagodny narkotyk (np. kodeina)
- Narkotyczne przeciwbólowe (podobne do morfiny)
- Niesterydowe leki przeciwzapalne (np. nurofen, ponstan, voltaren, ibuprofen itp.)

Leczenie hormonalne

Wzrost tkanki endometrialnej jest stymulowany estrogenami. W związku z tym, hormonalne leczenie endometriozy polega na zmniejszeniu produkcji estrogenow w organizmie kobiety, to leczenie zmniejsza objawy endometriozy.

Hormonalne leczenie to:
- Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna
- Progesteron
- Mirena
- Analogi GnRH
- Danazol
- Inhibitory aromatazy

Hormonalne leczenie różni się natężeniem działań nieporządanych i niestety skutek przeciwbólowy jest tylko chwilowy. 

(...)

 


Leczenie operacyjne

Laparoskopia jest jedyną metodą diagnozowania endometriozy.[1] W wielu przypadkach choroba ta może być zarówno diagnozowana i leczona za pomocą laparoskopii. 

Powodzenie zabiegu zależy w dużym stopniu od umiejętności chirurga i dokładności zabiegu [2]. Celem jest usunięcie wszystkich ognisk endometrialnych, torbieli i zrostów. 

Obecnie większość zabiegów operacyjnych jest wykonywanych za pomocą laparoskopii, jednak pełne cięcie brzucha (laparotomia) jest nadal wykonywana w rzadkich przypadkach rozległej choroby jelit lub potrzeby ich resekcji.

Wybór specjalisty

Mimo, że kobiety z endometriozą są często informowane, że jedynym ostatecznym wyleczeniem endometriozy jest usunięcie macicy z przydatkami (histerektomia), choroba może nadal rozwijać się. Tak więc histerektomia może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla niektórych kobiet z endometriozą, ale trzeba zapoznać się faktami zanim podejmie się tę nieodwracalną decyzję. 

(...)

Dieta

Właściwa równowaga składników odżywczych w diecie jest ważna dla każdego człowieka. Prawidłowe żywienie poprawia nasz ogólny stan zdrowia. 

Dieta dla chorej na endometriozę kobiety może zwiększyć jej zdolność tolerowania stosowanego leczenia, lepiej znosi skutki uboczne, ma więcej energii i lepiej jej się myśli. Dietetyk może opracować specjalną dietę dla chorych na endometriozę. 

(...)

Medycyna niekonwencjonalna

Ze względu na chroniczny i nieustępliwy charakter endometriozy, być może warto skorzystać z możliwości medycyny niekonwencjonalnej. 

Choć nie ma klinicznych dowodów na skuteczność takich metod, wiele kobiet z endometriozą niweluje część objawów dzięki homeopatii, oestepatię, ziołoterapii czy tradycyjnej chińskiej medycynie.

Fizjoterapeuci mogą opracować program ćwiczeń i technik relaksacyjnych, które wzmacniają mięśnie miednicy, zmniejszają ból, i pomagają radzić sobie ze stresem i zmartwieniami. Po zabiegach chirurgicznych, rehabilitacja w formie lekkich ćwiczeń, jogi lub Pilates mogą pomóc wrócić kobiecie do formy fizycznej, wzmacniając mięśnie brzucha i pleców. 

(...)

Multidyscyplinarne podejście – długofalowe radzenie sobie

Aby zapewnić chorej kobiecie/dziewczynie kompleksowe leczenie, trzeba zaangażować reprezentantów różnych specjalności, w tym:
- interniści
- ginekolodzy
- chirurdzy (z wielu specjalizacji)
- endokrynodzy (ginekolog)
- immunolodzy
- dietetycy/żywieniowcy
- pielęgniarki
- psychologowie (...)
- specjaliści leczenia bólu
- fizjoterapeuci
- grupy wsparcia 

Wszystkie wymienione rodzaje pomocy mogą odegrać istotną rolę w indywidulanym leczeniu kobiety chorej na endometriozę. 

(...)

Na końcu trzeba pamiętać, że endometrioza nie tylko wiąże się z chorobą ciała, ale też może wpływać na emocjonalny stan kobiety. Psychologowie mogą odegrać bardzo ważną rolę w radzeniu sobie z uczuciem zagubienia, niewiary, chronicznego bólu, bezpłodności i frustracji, które bardzo często towarzyszą tej chorobie. 

(...)

Grupy wsparcia również wydają się być niezbędne w radzeniu sobie z endometriozą i dowiadywaniu się w regionie o klinikach specjalizujących się w leczeniu tej choroby. (przyp. tłum.) W Polsce nie ma takich jeszcze.

Bibliografia:

1. ESHRE guideline for the diagnosis and management of endometriosis
Kennedy et al Human Reprod 2005;20(10):2698-2704.

2. Multi-disciplinary centres/networks of excellence for endometriosis management and research: a proposal
D'Hooghe T and Hummelshoj L. Hum Reprod 2006;21(11):2743-8.

 

http://www.endometriosis.org/treatment.html

Dziękujemy za zgodę na tłumaczenie powyższego artykułu Lone Hummelshoj redaktorke endometriosis.org.

Zobacz także

Objawy jelitowe w przypadku endometriozy

Wszelkie sugestie dotyczące tłumaczenia tego artykułu proszę wysyłać na poniższe forum "komentarze".

Zmieniony ( Niedziela, 21 Sierpień 2011 22:37 )