Wpisany przez Administrator    Wtorek, 05 Maj 2009 12:10    PDF Drukuj Email
Gdy współżycie sprawia ból - (bolesny stosunek)


Autor:
Ellen T Johnson
Tłum.: DRS

Ból podczas stosunku seksualnego (przyp. tł. dyspareunia) jest powszechnym objawem u kobiet z endometriozą.

Niestety, zbyt często wywołuje on ogromny ból emocjonalny i nieporozumienia między partnerami. Części z nich da się uniknąć poprzez próbę zrozumienia problemu, lepszą komunikację i odrobinę eksperymentowania.

Ból podczas stosunku jest zazwyczaj opisywany przez kobiety jako ostry, przeszywający, kłujący lub intensywny. Jego nasilenie jest zróżnicowane od niewielkiego do bardzo silnego. Może być odczuwany podczas zbliżenia, przez 24-48 godzin po zbliżeniu, lub zarówno podczas jak i po.

Niektóre kobiety doświadczają bólu w każdej pozycji, podczas gdy inne tylko w trakcie głębokiej penetracji. Niektóre kobiety odczuwają ból tylko przez określone dni w miesiącu, zazwyczaj w okolicach miesiączki, podczas gdy inne odczuwają go przez cały miesiąc.


Przyczyny

Bolesne stosunki są zazwyczaj spowodowane rozciąganiem zrostów i guzków endometrialnych zlokalizowanych za waginą i w dole macicy. Niekiedy bóle są spowodowane suchością pochwy, która jest efektem stosowania leków hormonalnych lub histerektomii, podczas której zostały usunięte jajniki.

Radzenie sobie z bólem podczas zbliżenia

Złagodzenie bólu podczas stosunku może być trudnym i emocjonalnym przeżyciem. Wymaga ono otwartej i szczerej komunikacji między tobą i twoim partnerem. Wymaga również cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie nawzajem. W szczególności potrzebujecie rozwinąć obopólną świadomość trudnej sytuacji i własnych uczuć. Bez podjęcia takiego wysiłku próby poradzenia sobie z problemem mogą się skończyć emocjonalną walką.

Komunikacja

Musisz zacząć od wyjaśnienia specyfiki twojego bólu, w jaki sposób on cię dotyka, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Musicie również rozmawiać o takich kwestiach jak potrzeba kochania i bycia kochanym, twoim lęku przed zbliżeniem, strachu przed intymnością, która może prowadzić do zbliżenia, poczuciu winy, kiedy odmawiasz partnerowi, strachu przed rozpadem związku i obawie, że niechęć do zbliżenia zostanie odczytana przez partnera jako odrzucenie.

Twój partner potrzebuje rozmawiać z Tobą o potrzebie kochania i bycia kochanym, jego frustracjach gdy nie jest w stanie się z tobą kochać, jego obawach że sprawi ci ból, frustracji wywołanej twoim emocjonalnym oddalaniem się od niego w chwilach intymności oraz o strachu przed odrzuceniem.

Omówienie i rozwiązanie niektórych z powyższych kwestii stanowi podstawę dalszych kroków w szukaniu rozwiązań tego problemu.

Wizyta u seksuologa może również pomóc wam w tej sytuacji.

Eksperymentujcie

Jest szansa, że przy pomocy małych eksperymentów będziecie w stanie wypracować sposób jak i kiedy możecie się kochać. Być może warto spróbować innych pozycji. Niektóre z kobiet będą czerpać przyjemność ze zbliżenia gdy penetracja jest płytka, a ruchy powolne i delikatne. Możecie również poeksperymentować z grą wstępną i wypróbować sztuczne środki nawilżające. Niektóre kobiety są w stanie czerpać przyjemność ze zbliżenia gdy zostało ono poprzedzone bardzo długą grą wstępną, która wspomaga naturalne nawilżenie waginy lub można sobie pomóc dostępnymi w aptece środkami do nawilżania okolic intymnych.

Warto również poszukać najlepszego w cyklu czasu na zbliżenia. U niektórych kobiet może okazać się, że zbliżenia dają im przyjemność w określone dni w miesiącu, takie jak tydzień po owulacji lub dwa tygodnie od rozpoczęcia miesiączki. Jeśli uda wam się zidentyfikować te dni, w które zbliżenia nie przynoszą bólu, uczyńcie z nich specjalny czas, w którym oboje będziecie wspólnie cieszyć się swoją intymnością. 

Nie bój się powiedzieć partnerowi

Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku, ważne jest, żebyś powiedziała o tym natychmiast partnerowi, aby mógł się zatrzymać. Próby przetrzymania bólu kończą się zazwyczaj podświadomym odsuwaniem się od partnera, co może zostać odczytane jako odrzucenie. W perspektywie czasu, możesz zniechęcić się całkowicie do seksu, co wprowadzi niepotrzebny stres do waszego związku. Lepiej jest od razu otwarcie i szczerze powiedzieć, że boli, co pozwoli wam nauczyć się unikania sytuacji, które powodują ból. A to pozwoli wam obojgu cieszyć się udanym życiem seksualnym.

Szukajcie alternatyw

Niestety, niektóre kobiety, pomimo ogromnej cierpliwości i delikatnych eksperymentów, nie będą w stanie kochać się bez bólu ze względu na endometriozę. W takim przypadku, należy znaleźć inne sposoby na pielęgnację intymności i seks – bo przecież zbliżenia nie są jedynym sposobem na zachowanie bliskości. Tylko od was zależy, czy wspólne leżenie w łóżku, pocałunki, obejmowanie, przytulanie, pieszczoty, masaże i wzajemna masturbacja, sprawią wam równie dużo przyjemności co zbliżenie.


© 2003 Ellen T Johnson
Przedruk za zgodą autora

Dziękujemy za zgodę na tłumaczenie powyższego artykułu Lone Hummelshoj, redaktorce endometriosis.org.

Źródło: http://www.endometriosis.org/painful-intercourse.html

Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:12 )