Wpisany przez basia    Piątek, 18 Czerwiec 2010 12:50    PDF Drukuj Email
Rodzaj spożywanych tłuszczów ma wpływ na ryzyko rozwinięcia się endometriozy

Rodzaj tłuszczów jakie spożywamy ma wpływ na ryzyko rozwinięcia się endometriozy

 

Okazuje się, że tłuszcze trans zwiększają ryzyko endometriozy, natomiast dieta uboga w te tłuszcze oraz bogata w kwasy tłuszczowe typu Omega 3 zmniejszają to ryzyko. Badacze już wcześniej podejrzewali, że Omega 3 może zmniejszać objawy i rozwój endometriozy hamując produkcję prostaglandyn. Natomiast nie było pewności, jak dieta bogata w tłuszcze trans ma się do naszego zdrowia. Tłuszcze trans występują naturalnie w tłuszczach zwierzęcych oraz powstają w wyniku smażenia (podgrzewania) tłuszczy roślinnych. Od dawana uważane przez dietetyków za niezdrowe.

 

Zespół badaczy na czele z prof. Missmer przebadał bardzo dużą próbę w USA. Prześledzono dokładnie, co jadło 120 tysięcy pielęgniarek przez ostatnie 12 lat. Kobiety miały od 25 do 42 lat. Potwierdziły się przypuszczenia. Kobiety stosujące tłuszcze trans miały częściej endometriozę niż te, które ich mało spożywały i nie unikały nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Badacze zaznaczają, że aby uwiarygodnić ich wyniki, trzeba przeprowadzić takie badanie, na kobietach z innych grup społecznych. Wtedy będzie można uogólnić wnioski na wszystkie kobiety.

 

Tak, czy inaczej wnioski są takie, że dieta uważana za zdrową (np. na układ krążenia) może być też wskazana u kobiet z endometriozą. Dieta ta ich nie wyleczy, ale może zmniejszyć postęp choroby i jej objawy. Natomiast wyniki tego badania, jest najważniejszy w przypadku młodych dziewczyn. Matki/babcie chorujące na endometriozę mają wyraźną wskazówkę, jak żywić swoje dzieci/wnuki. A to już jest bardzo wiele.

 

Bibliografia:

Missmer SA, Chavarro JE, Malspeis S, Bertone-Johnson ER, Hornstein MD, Spiegelman D, Barbieri RL, Willet WC, Hankinson SE. A prospective study of dietary fat consumption and endometriosis risk. Hum Reprod 2010

Podyskutuj na ten temat!