Wpisany przez basia    Niedziela, 07 Listopad 2010 14:44    PDF Drukuj Email
Nowa publikacja medyczna o endometriozie

Ukazała się nowa publikacja medyczna o endometriozie. Jest to trzeci tom serii Biblioteka ginekologa praktyka wydawnictwa Via Medica pod tytułem Endometrioza pod redakcją prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia. Wydawnictwo jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Już sam wstęp napisany przez Wielgosia mówi wiele:

Oddajemy do Państwa rąk kolejną pozycję z serii „Biblioteka ginekologa praktyka”, tym razem poświęconą endometriozie. Jak wiadomo, jest to
niezwykle uciążliwe i, niestety, szeroko rozpowszechnione w populacji kobiet w wieku rozrodczym schorzenie. Zarówno ze względu na częstość jego występowania, jak i skutkujące ograniczeniem płodności następstwa, nosi
ono miano choroby społecznej. Dlatego niezwykle istotnym zagadnieniem wydaje się być systematyczne pogłębianie wiedzy na ten temat, co - jak mniemam - walnie przyczyni się do szybszego i trafniejszego rozpoznawania endometriozy oraz prowadzenia skutecznej terapii. W niniejszym opracowaniu omówiono stosowane aktualnie metody diagnostyczne, w tym metody diagnostyki obrazowej - ultrasonografię (USG) i tomografię rezonansu magnetycznego (MRI). Ta ostatnia oddaje szczególnie cenne usługi w tych przypadkach, gdy badanie USG jest niepewne lub niemiarodajne.

 

Książka ta jest krótkim przewodnikiem ginekologów podnoszącym najważniejsze kwestie dotyczące endometriozy. Jej zaletą są artykuły, w których autorzy powołują się na najnowsze doniesienia medyczne.

Kolejne działy poświęcone są:

Etiopatogenezie choroby, klasyfikacji endometriozy, diagnostyce, farmakologicznego leczenia, operacyjnego leczenia oraz płodności w przypadku endometriozy.

 

Wielgoś, Mirosław (2010). Biblioteka ginekologa praktyka tom. 3.: Endometrioza. Gdańsk, Via Medica

Zmieniony ( Poniedziałek, 08 Listopad 2010 21:04 )