Wpisany przez basia    Piątek, 13 Luty 2009 14:19    PDF Drukuj Email
Endometrioza, ciąża i karmienie piersią

Ros Wood
Tłumaczenie Basia Kossakowska

Ciąża zazwyczaj prowadzi do zmniejszenia objawów endometriozy, szczególnie w ostatnich miesiącach ciązy. Jednak niektóre kobiety odczuwają nasilenie objawów zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży. 

Uważa się, że korzystne skutki wynikają głównie z towarzyszącemu ciąży wysokiemu poziomowi progesteronu. Uważa się, że progesteron hamuje wzrost i rozwój ognisk endometriozy, powodując że stają się mniej aktywne. Poprawa może też wynikać z zatrzymania menstruacyjnych krwawień.

 

 

Natomiast pogorszenie w trakcie ciąży może być związane z szybkim powiększaniem się macicy, co może powodować naciąganie i rozrywanie zrostów i tkanek, które zbliznowaciały przez ogniska endometrialne. Pogorszenie może też wiązać się z wyższym poziomem estrogenów podczas ciąży, które na czas ciąży mogą stymulować wzrost ognisk endometrialnych.

Dla większości kobiet korzystne skutki ciąży są tylko tymczasowe. Wiele kobiet doświadczy nawrotu choroby i jej objawów w ciągu kilku lat, niektóre objawy pojawiają się wraz z pierwszą miesiączką po porodzie.

KARMIENIE PIERSIĄ

Wiele kobiet z endometriozą przedłuża remisje objawów po porodzie karmiąc piersią noworodka. Regularne karmienie hamuje wydzielanie estrogenów z jajników, co zatrzymuje owulacje oraz rozwój i wzrost endometriozy.

Dziękuję za recenzje do artykułu dokonane przed publikacją następującym osobom:
Juan Garcia Velaso, IVI Madrid, Hiszpania
Andrew Prentice, Consultant Gynaecologist, University of Cambridge, Wielka Brytania
Hugo C Verhoeven, Head of Reproductive Medicine, Med-Plus Krefeld, Niemcy

Dziękujemy Lone Hummelshoj redaktorce naczelnej endometriosis.org za zgodę na tłumaczenie powyższego artykułu.

Źródło: http://www.endometriosis.org/endometriosis_pregnancy_breastfeeding.html

 

 

Zapraszam do dyskusji o ciąży i karmieniu piersią tutaj!

 

Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:13 )