Leczenie płodności
Wpisany przez basia    Wtorek, 30 Grudzień 2008 21:41    PDF Drukuj Email
Endometrioza i niepłodność
przez Ros Wood

tłum. Basia Kossakowska

Ogólnie rzecz biorąc, kobietom z endometriozą trudniej zajść w ciążę od innych kobiet. Jednak, niewiele badań zostało przeprowadzonych na ten temat, więc nie można dokładnie określić, jak silnie endometrioza wpływa na płodność. 

Niemniej jednak badania wskazują, że kobietom z łagodną endometriozą zajście w ciążę zabiera więcej czasu i mają mniejsze szanse na ciąże niż inne kobiety.
Więcej… Zmieniony ( Niedziela, 21 Sierpień 2011 21:28 )
 
Wpisany przez Administrator    Niedziela, 19 Kwiecień 2009 07:21    PDF Drukuj Email
Niepłodność spowodowana endometriozą i techniki wspomaganego rozrodu (ART)

Autor: Ros Wood
Tłum. DRS

INSEMINACJA (IUI)

Inseminacja (IUI) jest zabiegiem, który można zastosować w celu ułatwienia kobiecie zajścia w ciążę. Zabieg ten polega na podaniu nasienia partnera lub dawcy do jamy macicy przy pomocy specjalnego cewnika.

Cykl IUI

Inseminacja domaciczna może obejmować kontrolowaną hiperstymulację jajników, która polega na podawaniu leków hormonalnych w celu pobudzenia jajników do produkcji większej ilości jajeczek.

Główne leki hormonalne stosowane do wywołania kontrolowanej hiperstymulacji jajników to cytrynian klomifenu (clomifene citrate, sprzedawany jako: Clomid, Serophene, Milophene) lub hormon stymulujący produkcję jajeczek (sprzedawany jako: Gonal-F, Puregon, Menogon, Menopur).

Każdy z tych leków może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z agonistą GnRH, takim jak leupropelina (sprzedawana jako: Lupron, Lucrin), naferelina (sprzedawana jako: Synarel, Synarella), buserelina (sprzedawana jako: Suprecur, Suprefact injectable), goserelina (sprzedawana jako Zoladex) i tryptorelina (przyp. tł: sprzedawana jako: Diphereline, Decapeptyl).

Więcej… Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Sierpień 2011 17:13 )
 
Wpisany przez basia    Środa, 29 Wrzesień 2010 15:56    PDF Drukuj Email
Nasz Bocian o endometriozie i niepłodności

Na stronie Stowarzyszenia "Nasz Bocian" opublikowano ciekawy tekst o endometriozie i płodności autorstwa prof. J. Szamatowicza.

Tekst ten, napisany przez praktyka, jest poświęcony procedurom leczenia płodności w przypadku endometriozy.

Cały tekst dostępny tutaj

Zmieniony ( Środa, 29 Wrzesień 2010 16:32 )